Szczepienia w aptekach

Pandemia COVID-19 wpłynęła na decyzję o zaangażowaniu farmaceutów w akcję zwiększenia wyszczepialności społeczeństwa. I to z dużym sukcesem. Farmaceuci zaszczepili już ponad 2 mln pacjentów (ponad 1 mln w momencie nagrywania materiału z Katarzyną Bosacką – przyp. red.). Po COVID-19, przyszedł czas na szczepienia przeciwko grypie.

Zalety szczepień w aptekach

Apteki mają tę zaletę, że są łatwo dostępne. Szpitali i przychodni jest po prostu mniej. Ponadto apteki są zazwyczaj dłużej otwarte niż placówki ochrony zdrowia i można skorzystać ze szczepienia niemalże „od ręki” bez konieczności czekania na dogodny termin.  

Jak się zapisać na szczepienie w aptece?

Możesz to zrobić w następujący sposób:

  • zadzwoń pod nr 989 – tj. bezpłatną, całodobową infolinię. Pod tym numerem możesz również dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższa Ci placówka wykonująca szczepienie.
  • rejestrując się elektronicznie przez e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl
  • wejdź i zapytaj w konkretnej aptece: apteki wykonujące szczepienia są odpowiednio oznaczone. Być może uda się zapisać na pasujący Ci termin, a może nawet zaszczepić „od ręki”.
  • niektóre apteki dysponują własną infolinią i możliwością zapisu przez telefon do konkretnej placówki.

Ważne: w aptekach nie powinny być szczepione osoby, które wymagają kwalifikacji lekarskiej, tj. m.in. narażone na NOP, wykazujące ciężką, uogólnioną reakcję po podanych dotychczas szczepionkach, po lekach, pokarmach czy po ukąszeniu przez owada czy też stosujące leczenie immunosupresyjne.

Czy każdy farmaceuta może szczepić?

Nie, farmaceuta wykonujący szczepienie musiał przejść odpowiednie szkolenie składające się z części teoretycznej i praktycznej. Podczas szkolenia kursanci dowiadują się nie tylko jak właściwie szczepić, ale też jak reagować w przypadku działań niepożądanych, mogących pojawiać się po szczepieniu.

Czy podczas szczepienia w aptece obecny jest lekarz?

Nie. Szczepiąc się w aptece wypełniasz taki sam kwestionariusz, jak w gabinecie lekarskim i farmaceuta przeprowadza z Tobą wywiad identyczny jak lekarz.

Czy szczepienia wykonane w aptece są tak samo ważne jak te wykonane u lekarza?

Tak, farmaceuta po zaszczepieniu wprowadza informację, o tym jaką szczepionką zostałeś zaszczepiony do Twojej dokumentacji. Dane te masz widoczne na koncie w swoim IKP.

Jakie szczepienia można zrealizować w aptece?

W aptece zaszczepisz się przeciwko COVID-19 i grypie. Pomimo zakończenia stanu pandemii szczepienia przeciwko COVID-19 są nadal usługą bezpłatną. Niestety – według obecnych deklaracji Ministerstwa Zdrowia – szczepienie przeciwko grypie od przyszłego sezonu (2022/23) nie będzie refundowane i od pacjenta pobierana będzie opłata.

Uwaga – w aptekach mogą się szczepić tylko osoby pełnoletnie oraz niepełnoletnie powyżej 16. roku życia. Młodszych zapraszamy do przychodni lekarskiej.

Co w razie wstrząsu?

Farmaceuta został przeszkolony na wypadek występowania wstrząsu po szczepieniu, jak również innych działań niepożądanych. Posiada zestaw przeciwwstrząsowy i posiada odpowiednią wiedzę praktyczną, jak go użyć, żeby chronić Twoje zdrowie. A jak będzie trzeba, to na pewno pocieszy i za rękę też potrzyma 😊