Recepta farmaceutyczna - jak, gdzie, kiedy?
Wystawianie recept od zawsze było domeną lekarzy, ale recepty mogą wystawiać także pielęgniarki i farmaceuci.
Pewnie to Cię zdziwi – przecież farmaceuta w aptece oczekuje na podanie kodu do recepty, a sam go nie wręcza. I tu nic się nie zmienia. Farmaceuta ma jednak możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej, ale zawsze po przeprowadzeniu wywiadu i po indywidualnej analizie Twojego przypadku. To jego prawo, a nie obowiązek. Ale po kolei.
- Kiedy farmaceuta może wypisać receptę farmaceutyczną?
Farmaceuta ma możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia pacjenta – gdy istnieje taka konieczność. Uwaga – do niedawana mógł to zrobić tylko w przypadku nagłego zagrożenia życia. Jak to rozumieć? Stanem zagrożenia zdrowia jest sytuacja, w której brak leku może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia, np. gdy zabraknie Ci leku stosowanego przewlekle. Nie dotyczy to sytuacji, w których np. zabraknie Ci maści przeciwbólowej lub wyczytałeś, że potrzebujesz leku przeciwgrzybiczego. Recepta farmaceutyczna nie może być odpowiedzią na samodiagnozę pacjenta.
- Jaki lek może wypisać farmaceuta?
Recepta farmaceutyczna jest narzędziem do wydawania każdego leku dostępnego na receptę z wyjątkiem środków odurzających i substancji psychotropowych, do których należą m.in. leki nasenne i wyciszające.
- Na jakiej podstawie farmaceuta podejmuje decyzję o możliwości wydania leku na receptę farmaceutyczną?
Możliwość uzyskania recepty farmaceutycznej następuje zawsze po przeprowadzeniu wywiadu i po indywidualnej analizie Twojej sytuacji przez farmaceutę. Pamiętaj, że farmaceuta musi mieć pewność, że Ci nie zaszkodzi – musi więc wiedzieć, dlaczego potrzebujesz recepty farmaceutycznej (opisuje zawsze uzasadnienie w dokumentacji recepty), czy nie doszło do przekręcania nazwy lub dawki leku, a o to nietrudno w aptece😉. Jeśli nie jesteś w aptece, w której wcześniej kupowałeś już dany lek, pomóc może Ci wgląd farmaceuty w historię wypisywanych tobie recept w IKP (Internetowym Koncie Pacjenta, dostępnym nawet w aplikacjach na telefon). Jeśli nie masz możliwości zalogowania się, możesz przynieść puste opakowanie po leku lub dowód realizacji poprzedniej recepty (paragon, fakturę).
- Jakie dane musisz podać farmaceucie?
Do wystawienia recepty farmaceutycznej potrzebne są Twoje dane – takie jak w przypadku recepty lekarskiej, czyli imię i nazwisko, adres oraz numer PESEL.
- Ile opakowań leku może wypisać farmaceuta?
I tu czeka Cię pewne zaskoczenie, bo od roku farmaceuta może wypisać jednorazowo lek na 180 dni kuracji – w przypadku recepty elektronicznej. Wyjątkiem są papierowe recepty farmaceutyczne, w przypadku których ilość wypisanego leku nie może przekraczać 120 dni a tabletek antykoncepcyjnych 60. Ważne jest jednak to, że wypisuje je z odpłatnością 100%, nie możesz więc liczyć na refundację.
- Czy każdy farmaceuta może wystawić receptę farmaceutyczną?
Tak, jeśli posiada czynne prawo wykonywania zawodu i pracuje w aptece. Ale pamiętaj, że uprawnienie do wypisywania recept farmaceutycznych nie stanowi obowiązku farmaceuty. Decyzja o jej wystawieniu zawsze należy od indywidualnej oceny farmaceuty i to on ponosi odpowiedzialność za ryzyko popełnienia błędu. Odpowiada w takiej sytuacji karnie, więc niech Cię nie zdziwi opór farmaceutów przed ich beztroskim wystawianiem.
WAŻNE!
Gdy faktycznie potrzebujesz pomocy w uzyskaniu leku na receptę, którą może wystawić Ci farmaceuta najlepiej skieruj się do apteki, gdzie personel Cię zna i gdzie najczęściej wykupujesz leki. Wtedy aptekarz ma dostęp do realizowanych przez Ciebie recept. Warto mieć zaufanego farmaceutę.
Nie wymuszaj na farmaceucie swoich roszczeń – to on odpowiada za twoje zdrowie i decyzje podejmuje na podstawie swojej wiedzy.
Farmaceuta MOŻE, ale nie MUSI wystawić Ci receptę farmaceutyczną. Uszanuj jego decyzję.
Farmaceuta wypisujący receptę farmaceutyczną musi ją zrealizować w swojej aptece! Nie może Ci jej przekazać do zrealizowania w innej placówce.
Autorka: mgr farm. Emilia Gąsińska
Podstawa prawna: